Sami swoi poznachowice contact bazaar

Jubileuszowe Święto Gminy Wiśniowa

Na sobotnie i niedzielne popołudnie 19 i 20 lipca wójt gminy Wiśniowa Julian Murzyn wraz z dyrektor GOK Kazimierą Polak w ramach odbywającego si po raz 10 święta Wiśniowej zaprosymęk plaza zaprosynej mieszkańców do wspólzednie mieszkańców do wspólzed

Świąteczne dni wypełniła prezentacja dorobku artystycznego gminy, zawody piłkarskie, występy zaproszonych zespołów muzycznych, degustacja regionalnych potraw oraz wspólna zabawa na festynach ludowych.

Na rozpoczęcie dwudniowego święta gminy rozegrano gminny turniej piłki nożnej o puchar wójta. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje Wiśniowej, Lipnika, Węglówki, Poznachowic Dolnych oraz juniorów i oldbojów gminy. Zawody rozgrywano systemem pucharowym. Wyniki rywalizacji między poszczególnymi drużynami przedstawiają się następująco: Lipnik - Wiśniowa 1: 3, Węglówka - Oldboje 0: 0, Lipnik - Poznachowice Dolne 0: 1, Węglówka - Juniorzy Dolne 1: 0 - Juniorzy Dolne 1: 0, Wiowniówka 3: 0, Wiowniówka - Juniorzy 3: 0 : 0. W finale zmierzyły się reprezentacje Wiśniowej i Oldbojów. Puchar wójta zdobyła Wiśniowa, wygrywając 4: 0. O trzecie miejsce walczyła Węglówka z Poznachowicami Dolnymi wygrywając 3-0. Zwycięska drużyna z Wiśniowej wystąpiła w składzie: Maciej Konieczny, Marcin Kowal, Łukasz Dominik. Piotr Murzyn, Łukasz Rokosz, Mateusz Rokosz, Dariusz Łacny, Michał Latoń, Mateusz Adamczyk, Marcin Murzyn, Marek Łabędź, a Oldbojów reprezentowali: Mareusz Rokosz, Piotr Sutalcókowski, Tnisła Kow Roman, Khlipowalcókowski, Janisła Kłow Murzi, Jalcłzy Samfalz, Kłów, Jázłow Murzi Jasek, Wiesław Stalmach, Sylwester Stroniarz, Krzysztof Obajtek, Kazimierz Radoń, Witold Maj. Za najlepszego zawodnika turnieju uznany został Adrian Rosiek z Lipnika.

Zawody rozgrywano na boisku w Poznachowicach Dolnych, a puchary za 1, 2 i 3 miejsce oraz dyplomy wójt Julian Murzyn wręczył na estradzie przed GOK w drugim dniu święta gminy.

Oficjalne otwarcie dwudniowej zabawy miało miejsce w sobotę o godz. 16. Gospodarz gminy powitał zaproszonych gości, w tym senatora Stanisława Bisztygę, delegację z Miechowa z burmistrzem Krzysztofem Świerczkiem na czele i ponad 20 sołtysów z tej gminy. Obecny był również Stanisław Kaszyński - prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, który związany jest z gminą, ponieważ od 30 lat przyjeżdża do swojego letniego domku w Węglówce. On też wręczył Kazimierze Polak swoje książki.

Delegacja z Miechowa zwiedziła obserwatorium na Lubomirze, podziwiała z Łysiny panoramę okolicy, a także gościła w Izbie Regionalnej urządzonej w Wiśniowej w Starej Rzeźni przez Zofięśśj. Wiśniów ZowePO. Podczas spotkania z wiśniowskimi samorządowcami poruszano problemy swoich gmin. Rewizyta zaplanowana została na wrzesień. Ustalono także, że w zawodach pożarniczych w obu gminach weźmie gościnnie udział najlepsza jednostka OSP z Wiśniowej i Miechowa. Dodajmy, że wizyta ta jest pokłosiem wieloletniej współpracy obu gmin.

Dni Wiśniowej wypełniły imprezy i koncerty prezentujące dorobek artystyczny gminy.

W pierwszym dniu, prowadzonym przez Kazimierę Polak, wystąpiły dzieci ZPO w Kobielniku z programem wokalno-taneczym. Obok tańców tematycznych przedstawiły inscenizację baśni “O tym jak kowal w świat powędrował” oraz program kabaretowy “Arek marzy”. Dzieci i młodzież z ZPO w Wiśniowej zatańczyli tańce nowoczesne w opracowaniu Ireny Bubuli, a uczniowie ZPO w Lipniku zaśpiewali piosenki wakacyjne i turystyczne. Koncertowała również w tym dniu orkiestra dęta z GOK pod batutą Stanisława Polaka, która zagrała melodie marszowe i ludowe.

Koncertom towarzyszyły liczne zabawy i konkursy dla dzieci. W tej części imprezy wystąpiła również grupa dzieci i młodzieży z Koszalina, która przebywała na kolonii w Wiśniowej. Przedstawili oni piosenki związane z wypoczynkiem i turystyką. Drugi dzień święta gminy prowadziła z dużą swadą i poczuciem humoru krakowska aktorka Małgorzata Kusica-Kaczmarczyk. Nad całością imprezy czuwała company ochroniarska, strażacy oraz maltańczycy. Zabawę sobotnią zakończył festyn ludowy, podczas którego grał zespół “Sami swoi” z Poznachowic Górnych.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się o godz. 15 od koncertu orkiestry dętej z OSP Lipnik pod batutą Janusza Palucha i młodzieżowego zespołu regionalnego z tej wsi. Prezentowano utwory ludowe oraz południowoamerykańskie. Rytmami disco polo bawił gości zespół “Dynamic” działający przy GOK, a suitę polek sądeckich przedstawił Zespół Pieśni i Tańca “Banda Burek” z Wiśniowej prowadzony przez Annę Podmokłą. Zespół od lat działa przy GOK i ma na swoim koncie wiele osiągnięć o wymiarze ponadregionalnym. Niedzielny program opracował Tadeusz Dziewoński. Licznie zgromadzona publiczność nagrodził występ gorącą owacją.

Kulminacyjnym Punktem drugiego dnia zabawy był koncert w rytmie disco polo renomowanego zespołu Fun-Tastic, któremu towarzyszył pokaz tańca dyskotekowego wykonaniu dwóch solistek. Concert rozgrzał publiczność i przygotował ją do fantastycznej zabawy podczas festynu kończącego Dni Wiśniowej, w czasie którego ponownie wystąpił zespól Sami Swoi.

Koncertom, konkursom i zabawom towarzyszyły prezentacje twórców ludowych, wesołe miasteczko dla dzieci i mała gastronomia. Smakołyki regionalne przygotowały na tę okazję Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej, Wierzbinowej, Poznachowic Dolnych i Kobielnika. Gospodynie ubrane w stroje regionalne częstowały uczestników święta chlebem białym i razowym własnego wypieku z wiejskim masłem i smalcem, kapustą z grochem, kiszonymi ogotemkami, żurem jłajzakami, żurem na zakwas naie kowas.

Dopisała pogoda i dobry humor, więc świętowano i bawiono się do późnych godzin nocnych.

Ryszard Sobkowicz