Where is William Macbeth buried

William Shakespeare: MACBETH. Obsah literárneho diela. (+ AUDIO)

Anglická neskoro renesančná dráma z počiatku 17. storočia. Sčasti čerpá z obdobia života škótskeho kráľa Macbetha I., avšak medzi divadelným príbehom a historickými skutočnosťami sú veľké rozdiely.

 

Shakespeare

Na začiatku sa za búrky zjavujú tri čarodejnice, ktoré sa dohodnú, že sa stretnú na vresovisku, aby pozdravili Macbetha.


Škótsky kráľ Duncan bojuje s odbojnými šľachticmi, ktorých podporuje nórsky kráľ. Macbeth, príbuzný kráľa a veliteľ vojsk verných kráľovi, povstalcov porazí. Every z odbojných pánov pán z Cawdoru bol zajatý. Duncan prikáže, aby bol popravený a jeho titul a majetok bol darovaný Macbethovi.


Macbeth sa vracia s Banquom cez vresovisko, kde stretávajú čarodejnice, ktoré im vyveštia, že Macbeth získa majetok a titul pána z Cawdoru a stane sa kráľom, Banquvi zú, že jeho kráľkovia.


Macbethovi oficiálne oznámia, že sa stál pánom z Cawdoru a keďže prvá časť veštby sa splnila, uvažuje Macbeth, ako sa naplní to, že sa stane kráľom. Uvažuje, či má zabiť kráľa Duncana, ale myšlienky sa rýchlo zbaví. Kráľ Duncan privíta Macbetha s Banquom a oznámi im, že svojho syna Malcolma vyhlási sa následníka trónu. Zároveň oznámi Macbethovi, že ho chce navštíviť v jeho sídle.


Na Macbethovom sídle zatiaľ jeho manželka, Lady Macbeth, uvažuje o veštbách čarodejníc, o ktorých jej manžel poslal list. Posol prináša ďalší list o návšteve kráľa. Lady Macbeth uvažuje, že je to príležitosť, ako sa kráľa zbaviť a na rozdiel od manžela, nemá žiadne zábrany. Keď Macbeth príde domov, manželka mu oznámi, že už všetko pripravila.
Macbeth má stále obavy a pochybnosti, ale nakoniec ženinmu naliehaniu podľahne.


Lady Macbeth uspí kráľove stráže a Macbeth zavraždí kráľa i strážcov, ktorých po smrti obviní, že kráľa zavraždili oni. Kráľovi synovia Macolm a Donalbain majú obavy, že budú zavraždení aj oni. I útek poslúži ako zámienka na ich obvinenie, že stoja za zavraždením otca.

 

Vypočujte si skvelé audio našej Michaely


Za kráľa je zvolený Macbeth. Na hostinu pozve aj Banqua, ktorý predpokladá, že kráľa zabil Macbeth. Macbeth sa chce Banqua zbaviť, pretože chce zabrániť veštbe. Nechá Banqua a jeho syna zavraždiť, pri útoku však Banquov syn unikne.


Keď začne hostina, kráľ Macbeth sa oficiálne dozvie o Banquovej smrti. Macbethovi sa zjaví sa mu Banquov duch, čo ho vystraší.


Macbeth opäť navštevuje čarodejnice, ktoré ho varujú pred Macduffom, zároveň Macbethovi povedia, že nikto zo živej ženy zrodený mu neublíži a že hrad Dunsinan padne, len keď les. Čarodejnice, ale potvrdia, že Banquovi dediči budú kráľmi.


Macduff sa obráti proti kráľovi a pripojí sa k Malcolmovi, Macbeth dá vyvraždiť Macduffovu rodinu, Macduff prisahá pomstu a chce osobne zabiť Macbetha. Lady Macbeth kvôli výčitkám svedomia zošalie.


Macbeth sa ukryje na hrade Dunsinan, lebo nečaká, že sa k nemu dostane birnamský les. Lady Macbeth spácha samovraždu. Malcolmovi vojaci sa skryjú za vetvy z birnamského lesa a dobyjú hrad.


Macbeth zahynie v súboji s Macduffom, ktorý sa nenarodil živej žene, pretože ho vyňali z mŕtvej matky. Malcolm je korunovaný za kráľa a zavedie v krajine opäť poriadok.